Çocuğunuzun bir Reggio Emilia okuluna kayıtlı olup olmadığını bilmek için okulda dikkat edeceğiniz önemli unsurlar:

Bir Reggio okulunun en önemli ögesi öğretmenleridir. Öğretmenlerin yıl boyunca sürekli ve düzenli olarak Reggio Emilia yaklaşımı ile ilgili eğitim alıyor olmaları en önemli koşuldur. Bu eğitimin bir Profesyonel Reggio Emilia Danışmanından alınması şarttır.

Dokümantasyon, çocukların okulda öğrendikleri şeydir. Okul yılında oluşturulmuş bir proje olabilir. Dokümantasyon, bir çocuğun öğrenmedeki ilerlemesini göstermenin bir yoludur.

Başka bir çocuk veya başka çocuklarla çalışıyorlar. Ortak yapım, öğrenciler ve öğretmen arasında aktif bir diyalog ve işbirliği yapılmasını sağlar.

Akış çizelgeleri, müfredat planlamasını ve değerlendirmesini kaydetmek için kullanılan sistemdir. Adım adım ilerlemeyi kaydederler ve geçmişi, bugünü ve geleceği kaydetmek için tasarlanırlar.

Bu yüzden, düzen, estetik ve işbirliği Reggio okullarında önemlidir. Bir Reggio okuluna girdiğinizde  sanatın farklı türlerinde yapılan çalışmalardan, çocukların özgürce seçebilecekleri çok çeşitli materyalin sınıfta bulunmasından, çocuğun doğada vakit geçirebileceği açık oyun hava mekanlarının varlığından etkileniyorsanız, çocuklar aynı anda özgürce seçtikleri etkinliklerde bağımsız olarak çalışabiliyorsa, duvarlarda çocukların öğrenme süreçlerine dair çeşitli resimler, metinler görüyorsanız doğru yerdesiniz.

Bir program Reggio-Inspired, Montessori, oyun tabanlı / geleneksel ya da diğer eğitim felsefesini kullanıp kullanmasa da, çocuğunuzun ihtiyaçlarına en uygun hissettiğiniz yaklaşımı seçmeli ve kendi değerlerinizi de güçlendirmelisiniz.

Bir okula giderken, Müdür’ün şu “felsefi” soruları yanıtlayabileceğinden rahat olmalısınız: “Bu yaklaşımı neden kullanıyoruz?” “Sınıfta nasıl uygulanmaktadır?” “Çocuklar için birincil faydaları neler?” “En iyi / en uygun erken çocukluk müfredatını yapan nedir?” Bir programın lideri, okulun felsefesinin amacını, uygulamasını ve gücünü açıkça ifade edemezse, o zaman bu odak ve yön eksikliğinin aşağıya ineceğini kabul etmek adil olacaktır.